Päiväkohtaiset ajat:
31.7.25: 20:00-22:00
1.8.25: 15:00-02:30
2.8.25: 14:00-02:30
3.8.25: 14:00-16:00
Loviisan Laivasilta
Laivasilta 4, 07900, Loviisa
- katselee tapahtumaa
Päiväkohtaiset ajat:
31.7.25: 20:00-22:00
1.8.25: 15:00-02:30
2.8.25: 14:00-02:30
3.8.25: 14:00-16:00
Loviisan Laivasilta
Laivasilta 4, 07900, Loviisa
- katselee tapahtumaa
SaltFest Avajaiskonsertti: Loviisan Kirkko (Ikärajaton) - Ovet klo 19.00, Konsertti klo 20.00
SaltFest Early Bird Viikonloppulippu; Pe & La (K18)
SaltFest Early Bird Perjantai (K18)
SaltFest Early Bird Lauantai (K18)
SaltFest Viikonloppulippu Perjantai & Lauantai (K18)
SaltFest Perjantai (K18)
SaltFest Lauantai (K18)
Nyt kolmatta kertaa järjestettävä Loviisan SaltFest tarjoaa elokuun ensimmäisenä viikonloppuna taas raikkaan ja vaihtelevan kattauksen komeinta musiikkia.
Työryhmä Timothy Kühn, Måns ”dj Bunuel” Strömberg ja Kalle Katz rakentavat taas tulevana kesänä neljän päivän juhlan täynnä rakkautta musiikkiin. Juhlan, joka tarjoaa ainutlaatuisen katsauksen siihen mitä Suomi parhaimmillaan tarjoaa 2025.
”Emme edelleenkään ymmärrä musiikki-kategorioiden tehtävää vaan juoksemme isolla
kauniilla kukkaniityllä täysin holtittomasti keräten syliimme, teille tarjottavaksi,
raikkaan ja tarpeeksi rouhean otannan siitä älyttömän hienosta vaiheesta mikä suomalaisessa musiikissa on nyt menossa” sanoo Strömberg.
Esiintyjiä ovat m.m Yona, Django Collective Helsinki, Terveet Kädet, Juurakko, Josén Pimeä Puoli ja Saimaa.
Perinteen mukaan festivaali avataan torstai-illan kirkkokonsertilla joka symbolisoi puhdasta alkua, hiljentymistä ja valmistautumista johonkin hienoon kokemukseen.
Tämän vuoden esiintyjä julkistetaan erikseen maaliskuussa.
Edellisvuosina festivaalin avaajina on ollut ensimmäisen kerran koskaan yksin esiintynyt Timo Lassy ja viime vuonna ambienthartauksen soivine pukuineen tarjonnut Islaja.
Sata metriä meren rannasta sijaitsevalla Ravintola Saltbodanin sisäpihalla, Loviisan historiallisen Laivasillan kupeessa tarjotaan taas laajuudeltaan ja laadultaan hämmästyttävä katsaus tämän päivän musiikin monimuotoisuuteen.
Uskomme maksimointiin tunteissa ja kokemuksissa, taloudessa emme, pyrimme pitämään lippujen hinnan vähintäänkin kohtuullisena.
Alueen yhteydessä on Restaurant Saltbodan sekä Café Laivasilta ja alueella on tarjolla huolella valittuja ruokakojuja, kuten Sakuran Bibimbapit sekä Jyrki Tsutsusen mainetta niittänyt villiruoka-konsepti. Paikallinen mainetta niittänyt kahvipaahtimo Lovisa Kafferosteri tarjoaa juuri paahdetuista pavuista ne parhaimmat kahvit suussa sulavien leivonnaisten kera ja kaikissa yhteinen nimittäjä on paikallisuus sekä laatu.
Näyttely:
Elokuun näyttely Galleria Saltbodanissa avataan perinteisesti SaltFestin yhteydessä ja luvassa on Tuhmat-taidekollektiivi. Festivaali-perjantaina pidettävissä avajaisissa Tuhmat luovat tilaan moiniaistillisen kokonaisuuden jossa kävijä saa kokea niin tilan, äänen kuin performanssin monimuotoisuuden.
Alempana avaamme vielä filosofiaamme enemmän ja siellä on myös artistien lyhyt esittely.
Torstai 31.07.2025
SaltFest Avajaiskonsertti @ Loviisan Kirkko TBA
Perjantai 01.08.2025
SaltFest Club Feat: Saltbodan Radio
Lauantai 02.08 2025
Balladeja ja hävyttömyyksiä. Cornelis Vreeswijkin lauluja molemmilla
kotimaisilla / Paleface, Daniela Fogelholm ja Kiureli Sammallahti
SaltFest Club Feat: Palmu & Magic Sam
Sunnuntai 03.08.2025
Soul & Jazz Time Out All Stars (TBA)
SaltFest:
Kolmatta kertaa järjestettävä SaltFest jatkaa hyväksi havaittua linjaansa; ”Pari tyylikästä isoa nimeä ja sit kaikki marginaalit”.
Uskomme että ihmisen iän suhde musiikkiin ei koskaan ole ollut totta, ja nyt kun punkkaritkin jo täyttivät kuusikymmentäviisi ja tekno-sukupolvi viisikymmentä, tämä näkyy yhä selkeämmin suhtautumisessa musiikkiin.
Tänään 20-30-kymppisten vanhemmat kuuntelivat vauvaelämä-aikoinaan enemmän musiikkia kun mikään sukupolvi aiemmin. Ja kun monen isovanhempikin oli jazzin, 1960-luvun laululiikkeen tai progen suurkuluttaja, nykyään tehdään aikalaisten tekemänä kaikkea musiikkia mitä koko popmusiikin historian aikana on tehty. Oli se sitten swingiä, bluesia, soulia, heavyä, punkia, folkia tai elektroa. Tämä kuuluu ohjelmistosamme, ei kategorioita, pelkästään helmiä.
– Alue on ainutlaatuinen, aivan meren äärellä, historiallisten suola-aittojen kupeessa ja kaupungin vierasvenesataman vieressä. Aikaisemmat vuodet ovat osoittaneet, että tämänkaltaiselle sympaattiselle pienehkölle ja maltillisesti hinnoittelulle festarille on tilaus. Veikkaan, että tänä vuonna liput kannattaa ostaa ajoissa, hehkuttaa vastaava tuottaja Timothy Kühn.
Esiintyjistä:
Sisäpihan avaus on aina mennyt lähisoulfoodin merkeissä.
Tänä vuonna Mia Hafrén tulee käymään kotonaan ja tuo mukanaan ilmatyynyalukseksi naamioituneen tiukan bändin kanssa jonka äärellä leijuu ja kokee. Hafrénin isot, usein henkilökohtaiset tekstit ja tyylikäs musiikillinen maailma on arvoisensa aloittaja, välkommen.
Perjantaina esiintyy myös uskomattoman omaehtoista ja hienoa uraansa talvella komealla uudella Eden -levyllään juhlistanut Yona, viiden tähden arvosteluita liukuhihnalla napannut Emilia Sisco
ison bändin kanssa, myös uuden levyn aalloilla liitävä rytmitykitys Helsinki-Cotonou Ensemble, hämmästyttävä Joonas Hauveli, seitsemänhenkinen svengikonemainen luontosuhteen ja ilmastomuutos työn asialla oleva Vimma ja tyylikkyyden huipentuma Django Collective Helsinki.
Lauantain avaa kaksi ADKD sekä legendaarinen Antero Raimo & Ovet joilla molemmilla mystisiä kytköksiä Loviisaan. Tämän jälkeen ilotulitus jatkuu koko päivän aamuun saakka. Lauantaina esiintyvät talvella uuden levyn julkaissut todella ahkeralla keikkailulla vahvan aseman saanut Josén Pimeä Puoli, ruotsalaisen suurmiehen Cornelis Vreeswijkin suuntaan kumartaa hulvaton Balladeja ja Hävyttömyyksiä-esitys joka tarjoaa Cornelis-originaalien lisäksi todella vahvoja uusia käännöksiä mestarin älyttömästä katalogista, aikamme suuryhtye Saimaa ja viikonlopun ainut oikea legenda Terveet Kädet, todellinen erikoislapsi jolle tulevaisuus voi tarjota ihan mitä vaan Julia Delgado, kansanmusiikin, folkin ja bluesin juuria kalisteleva Juurakko jolla on mm.rouheita tekstejä, neljä laulajaa ja steel- ja slidekitaran tehtävää hoitava konserttikantele sekä yksi elektron suomalaisen tulevaisuutta oleva Ahti Kulo, hämmentävän tyylikäs, neljän pitkän linjan mikittäjästä ja hyvästä dj:stä koostuva, suomenruotsiksi räppäävä Fyrk..
Molemmat illat jatkuvat aamutunneille klubien merkeissä Saltbodanin puolella.
Sunnuntaina tarjoamme kaiken kruunavan ja ilmaisen rumpali Tumppi Törnroosin luotsaaman Soul & Jazz Time Out-päiväkeikan. Esiintyjät näihin tapahtumiin julkistetaan pian.
Sydämellisesti Tervetuloa!
Lue lisää
Tapahtuma | SaltFest |
---|---|
Paikka | Loviisan Laivasilta, Loviisa |
Päivämäärä | 31.7.25 - 3.8.25 |
Ikäraja | K-18 |
Copyright Biletti.fi @ 2025